دوشنبه ، 04 مهر، 1401

شرایط اخذ مجوز

در راستای شفاف سازی، رفع ابهامات و جلوگیری از اعمال سلیقه استانها در زمینه صدور مجوزها، برخی از شرایط و ضوابط صدور کارت شناسایی اصلاح شد. برای تحقق این امر دستورالعمل های قبلی مورد بازبینی قرار گرفت و ضوابط مورد نیاز در قالب دستورالعمل جدید تهیه گردید.

در راستای شفاف سازی، رفع ابهامات و جلوگیری از اعمال سلیقه استانها در زمینه صدور مجوزها، برخی از شرایط و ضوابط صدور کارت شناسایی اصلاح شد. برای تحقق این امر دستورالعمل های قبلی مورد بازبینی قرار گرفت و ضوابط مورد نیاز در قالب دستورالعمل جدید تهیه گردید. 

در این دستورالعمل ضمن تغییر عنوان کارت شناسایی به پروانه تولید انفرادی بر مواردی هم چون ضرورت رعایت قوانین و مقررات، مربوط به تولید انفرادی محصولات در یک رشته صنایع دستی توسط دریافت کنندگان پروانه تولید انفرادی برای شخصیت حقیقی، رسمیت یافتن تولید و … تاکید شده است.

در تهیه این دستورالعمل از نقطه نظرات بعضی از مراجعه کنندگان، کارشناسان معاونت های صنایع دستی و هنرهای سنتی استانها و برخی از مدیران ستادی و استانی استفاده شده است.

 

 

فصل اول –   هدف ، دامنه شمول و تعاریف

الف – هدف

هدف از تدوین این دستورالعمل هویت بخشی به مجوزها و یکسان سازی فرآیند صدور پروانه تولید انفرادی به جای کارت شناسایی توسط معاونت های صنایع دستی و هنرهای سنتی استانها در سراسر کشور است 

ب – دامنه شمول

ضوابط و مقررات این دستورالعمل در مورد تمامی مجوزهای صادر شده برای تولیدکنندگان انفرادی لازم الاجرا است

ج – تعاریف

صنایع دستی: به محصولاتی که با استفاده از مواد اولیه طبیعی و عمدتا بومی، با بکارگیری نقوش سنتی و          بهره مندی از خلاقیت فردی با حفظ پیشینه تاریخی، هویت و اصالت كه توسط دست یا دست و ابزار طی فرآیندی به تعداد نامحدود تولید می شود اطلاق می گردد.

تبصره ۱- استفاده از ابزار مکانیکی تا مادامی که نقش و کار دست به عنوان مهم ترین و اصلی ترین عامل تولید      باقی بماند، بلامانع است. 

تبصره ۲- محصولات تولید شده می توانند بعنوان کالای سرمایه ای، مصرفی(کاربردی) دارای جنبه های فرهنگی و ملی، برگرفته از باورهای سنتی، زیبا شناختی و متاثر از سابقه تاریخی و ویژگی های جغرافیایی مکان تولید شده باشد ، که خلاقیت فرد سازنده اثر در تک تک تولیدات مشهود است .

معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان:  اين معاونت يكي ازمعاونتهاي اداره كل ميراث فرهنگي ،  صنايع دستي وگردشگري استانها مي باشد كه تنها مرجعی است که مسئولیت بررسی اسناد و مدارک ارائه شده، صدور، تمدید و ابطال مجوزهای معتبر مطابق با این دستورالعمل را در استان بر عهده دارد .

معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی (ستاد):اين معاونت يكي ازمعاونت هاي سازمان ميراث فرهنگي ،  صنايع دستي وگردشگري كشوربوده كه تنها متولي این هنر – صنعت است که وظایف سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت عالیه بر امور اجرایی صنایع دستی کشور را عهده دار می باشد.

مکان تولید صنایع دستی: فضایی شامل مواد اولیه، ابزار و تجهیزات و… است که به منظور تولید و ساخت محصولات صنایع دستی ایجاد شده است 

تبصره ۱- فضای کارگاهی در این نوع مجوز، مکانی فاقد سکونت بوده و متقاضی بدون بکارگیری نیروی انسانی در آن مکان اقدام به تولید صنایع دستی در رشته مورد درخواست به صورت انفرادی خواهد نمود

تبصره ۲- فضایی واقع در محل سکونت که به منظور تولید و ساخت محصولات صنایع دستی در رشته مورد درخواست  اختصاص خواهد یافت (این فضا صرفا برای رشته های مصوب مشاغل خانگی قابلیت بهره برداری خواهد داشت به استثناء روستاها و مناطق عشایری)

پروانه تولید انفرادی: مجوزی است که بر اساس این دستورالعمل به متقاضی حقیقی دارای تخصص، تجربه، آشنایی کامل به فرآیند تولید و توانایی ساخت محصول در یکی از رشته های مصوب صنایع دستی اعطاء می گردد و بیانگر نوع و ظرفیت تولید و سرمایه گذاری ایجاد شده برای یک یا گروهی از محصولات در مکانی معین است. 

ظرفیت تولید: توانی است که با توجه به ابزار، تجهیزات و دیگر امکانات ویا نهاده های تولید، برای تولید صنایع دستی در یک کارگاه ایجاد شده است. ظرفیت تولید بر اساس ساعات و روزهای کاری سال و با توجه به ماهیت تولید تعیین شده و در مجوزهای صادره درج می شود.

ظرفیت اسمی: به توان پیش بینی شده برای بهره برداری از یک کارگاه تولید محصولات صنایع دستی در یک رشته گفته می شود.

ظرفیت رسمی: به توان واقعی و عملی یک کارگاه در تولید محصولات صنایع دستی در یک رشته گفته می شود.

رشته های مصوب صنایع دستی: به فهرست رشته هایی اطلاق می گردد که مصوب  و مورد تایید معاونت  صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور است .

هولوگرام: نوعی برچسب امنیتی است که برروي مجوز نصب و موجب اعتبار بخشی، افزایش امنیت، جلوگیری از جعل، تقلب و کپی برداری مجوز مي شود.

کد شناسه رشته: کدی شش رقمی است که برای شناسایی هر رشته صنایع دستی اختصاص می یابد که دو رقم اول از سمت چپ معرف گروه، دو رقم وسط معرف رشته و دو رقم آخر معرف زیر مجموعه رشته می باشد

 

شماره وتاريخ ثبت سیستم ویستا: شماره و تاریخی است که ازطريق سيستم بانك اطلاعاتي ويستا به مجوزهاي صادره ( قبل ازچاپ) اختصاص داده مي شود و پس از پرينت مجوز دربالاي آن ثبت و درج ميگردد. 

تبصره – اعتبارمجوزها اززمان ثبت تاريخ توسط سيستم بانك اطلاعاتي محاسبه مي گردد . 

شخصیت حقیقی: به هر یک از افراد انسانی اطلاق می‌شود که دارای حقوق و مسئولیت‌های مشخصی در جامعه       می باشد. 

مشاغل خانگی در این دستورالعمل: آن دسته از فعاليت هايي است كه توسط تولید کننده صنایع دستی به صورت انفرادی و مستقل در فضاي بدون مزاحمت و ايجاد اخلال در آرامش واحدهاي مسكوني همجوار، شكل مي گيرد 

تبصره- صدور مجوز برای آن دسته از تولیداتی که بخشی از فرآیند شان در فضای مسکونی شکل می گیرد و فاقد کد شناسه رشته در رشته های مصوب صنایع دستی است ممنوع است 

فصل دوم – شرایط عمومی و اختصاصی 

الف- شرایط عمومی متقاضی  

۱- تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران

۲- تدین به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان رسمی مطرح شده درقانون اساسی كشور

۳- داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت دایم (براي آقايان)

تبصره – داشتن گواهی اشتغال به تحصیل با شرایط مندرج در این دستورالعمل

۴- عدم فعالیت در سازمان‌هاى دولتى و يا در هر شغل ديگرى که مانع از فعاليت مورد نظر باشد.

ب-  شرایط اختصاصی متقاضی 

۱- داشتن تمامی شرایط عمومی

۲- داشتن حداقل سن ۱۸ سال و حداکثر سن ۶۰ سال

تبصره- حداكثرسن تعيين شده صرفأ براي متقاضيان جديدالورود لحاظ خواهد شد.

۳- داشتن توان جسمی و مهارت فنی لازم در رشته مورد تقاضا 

۴- داشتن مدرک تحصیلی و آموزشی مرتبط با یکی از شرایط زیر:

۴-۱- کارشناسی به بالا 

۴-۲- کاردانی با ۱ سال سابقه تولید

۴-۳- دیپلم با ۲ سال سابقه تولید

۴-۴- داشتن مدرک درجه هنری

۴-۵- داشتن گواهی مهارت از سازمان فنی و حرفه ای با ۲ سال سابقه تولید

تبصره ۱- دارندگان گواهی مهارت از سازمان فنی و حرفه ای علاوه بر ۲ سال سابقه تولید باید دو سال از تاریخ صدور گواهی آنها نیز گذشته باشد.

تبصره۲- صدور مجوز برای متقاضی دارای مدرک تحصیلی غیر مرتبط با ۳ سال سابقه تولید بلامانع است.

تبصره۳- صدور مجوز برای متقاضی با حداقل سواد خواندن و نوشتن و سابقه بالای ۳ سال فعالیت مستمر در حوزه تولید بلامانع است.

۵- داشتن سکونت دایم در شهر و استان محدوده فعالیت.

۶- معرفی مکان فعالیت با ارائه سند رسمی (مالکیت و بنچاق یا اجاره نامه رسمی) به نام شخصیت حقیقی. 

تبصره۱- صدور مجوز در فضای خانگی برای متقاضی که مالکیت یا اجاره نامه رسمی بنام همسر یا ولی آنها صادر شده باشد با ارائه شناسنامه و مستندات بلامانع است .

تبصره ۲- صدور مجوز برای متقاضیانی که سرقفلی محل فعالیت به نام آنها صادر شده باشد با ارائه اصل و تصویر مدارک و مستندات قانونی بلامانع است 

تبصره ۳- صدور مجوز برای متقاضیانی که سرقفلی محل فعالیت به نام آنها صادر نشده باشد با ارائه اصل و تصویر مدارک و مستندات قانونی و موافقت نامه رسمی و محضری از مالک اصلی مکان فعالیت بلامانع است 

 

فصل سوم- مدارک مورد نیاز برای صدور پروانه تولید انفرادی

۱- تکمیل فرم تقاضا نامه

۲- اصل به همراه تصویر تمام صفحات شناسنامه وکارت ملی 

۳- اصل به همراه تصویرکارت پایان خدمت یا معافیت دایم 

تبصره – ارائه اصل گواهی اشتغال به تحصیل 

۴- تعداد ۱ قطعه عکس ۴×3 مربوط به سال جاری

۵- اصل به همراه تصویرآخرین مدرک تحصیلی و یا مدرک درجه هنری و یا گواهی مهارت از سازمان فنی و حرفه ای

۶- ارائه تصویر مدارک و مستندات مبنی بر سابقه تولید در رشته مورد تقاضا 

۷- اصل به همراه تصویر سند مالکیت و بنجاق یا اجاره نامه رسمی به نام شخصیت حقیقی

تبصره- صدور مجوز در فضای خانگی برای متقاضی که مالکیت یا اجاره نامه رسمی بنام همسر یا ولی آنها صادر شده باشد با ارائه شناسنامه و مستندات بلامانع است 

۸- تعهد نامه عدم اشتغال 

 

فصل چهارم- مدارک مورد نیاز برای تمدید پروانه تولید انفرادی

۱- تکمیل فرم تقاضا نامه

۲- تعداد ۱ قطعه عکس ۴×3 مربوط به سال جاری

۳- اصل به همراه تصویر سند مالکیت یا اجاره نامه به نام شخصیت حقیقی

تبصره- صدور مجوز در فضای خانگی برای متقاضی که مالکیت یا اجاره نامه رسمی بنام همسر یا ولی آنها صادر شده باشد با ارائه شناسنامه و مستندات بلامانع است

۴- اصل پروانه تولید انفرادی (كارت شناسايي صنعتگري ) قبلی

۵- ارائه اصل گواهی اشتغال به تحصیل 

۶- ارائه مدارک و مستندات مبنی بر تایید میزان ظرفیت تولید اعلام شده 

فصل پنجم– صدور پروانه تولید انفرادی

۱- پس از ارائه مدارک لازم، بازدید، تایید توان اجرایی متقاضی در تولید و ساخت محصول در رشته مورد تقاضا و ظرفیت سنجی توسط کارشناس معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان، صدور پروانه تولید انفرادی حسب مورد برای شخصیت حقیقی انجام می شود 

۲- اطلاعات درج شده در پروانه تولید انفرادی عبارتند از:

۲-۱- کد شناسه رشته مورد فعالیت

۲-۲- شماره و تاریخ ثبت سیستم ویستا

۲-۳- نام و مشخصات شخصیت حقیقی دارنده پروانه توليدانفرادي

۲-۴- ظرفیت تولید سالانه 

۳- اعتبار پروانه تولید انفرادی صادرشده ۳ سال است و صدور اين نوع مجوز برای واحدهای تولیدی که در محل استيجاري با حداقل اجاره یکساله مستقر هستند با توجه به طول مدت اجاره بلامانع است .

تبصره ۱-  صدور مجوز برای مکان های استیجاریی که کمتر از ۶ ماه تا پایان اجاره آن ها باقی مانده ممنوع می باشد.   

تبصره ۲- اجاره نامه باید دارای کد رهگیری از سامانه املاک و مستغلات بوده و به نام متقاضی یا همسر یا ولی آن با توجه به شرایط مندرج در این دستورالعمل باشد

تبصره ۳- در مناطق روستایی که امکان ارائه کد رهگیری، نمی باشد ارائه تعهد نامه رسمی (محضری) ویا تاییدیه شورای روستا الزامی است 

تبصره ۴- دارنده مجوز موظف است یک ماه و نیم قبل از انقضای مدت آن نسبت به تمدید اقدام نماید

تبصره ۵- تمدید پروانه های صادر شده منوط به بازدید مجدد، استمرار فعالیت و حداقل ثابت ماندن میزان ظرفیت تولید اعلام شده مندرج در پروانه تولیدصادر شده می باشد.

۴- بازدید از مکان معرفی شده و تکمیل فرم بازدید قبل از صدور و تمدید پروانه تولید انفرادی توسط کارشناس معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان الزامی است.

۵- صدور پروانه تولید انفرادی به نام چند شخصیت حقیقی ممنوع است.

۶- صدور پروانه تولید انفرادی برای متقاضیان دارای گواهي اشتغال به تحصیل ، با در نظر گرفتن طول مدت تحصيل بلامانع است. 

فصل ششم- ضوابط و مقررات

۱- تولید کننده مجاز نیست به فعالیتی که مغایر با رشته مورد فعالیتش بوده یا سنخیتی با آن نداشته باشد بپردازد.

۲- فعالیت تولید کننده به صورت مستمر و به عنوان شغل اصلی الزامی است.

تبصره- صدور پروانه تولید انفرادی برای هنرمندان و افرادی که در یک رشته صنایع دستی به عنوان شغل اصلی فعالیت نمی نمایند ممنوع است .

۳- کلیه فرایند تولید رشته مورد تقاضا باید در محل اعلام شده توسط شخصیت متقاضی انجام شود.

۴- متقاضی باید آدرس دقیق محل فعالیت خود را به مرجع صدور مجوز اعلام نماید و هرگونه تغییر بدون اطلاع مرجع صدور مجوز ممنوع است و تخلف از این بند موجب ابطال پروانه تولید انفرادي خواهد شد.

۵- مرجع صدور مجوز قبل از ابطال مجوزها موظف به ارسال یک بار اخطار کتبی با تعیین مهلت مناسب است.

۶- در مواردی که پروانه تولید انفرادي باطل می شود دارنده پروانه موظف است ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ، مجوز را به مرجع صدور آن مسترد نماید. در غیراین صورت بعد از تاریخ اعلام شده مجوز فاقد ارزش خواهد بود.

۷- تکمیل فرم بازدید قبل از صدور و تمدید پروانه تولید انفرادی توسط کارشناس معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان الزامی است.

۸- تمامی دارندگان پروانه تولید انفرادی موظف به رعایت مقررات و دستورالعمل ها و خط مشی های ابلاغ شده توسط مراجع صدور مجوز هستند.

۹- نصب هولوگرام بر روی مجوزهای صادره الزامی است و مجوزهای فاقد هولوگرام از اعتبار ساقط و باطل       می باشد.

۱۰- به شرط تمدید اجاره نامه مکان استيجاري، مجوز صادره برای کارگاه تا یک سال بعد نیز اعتبار خواهد داشت و نیازی به مراجعه متقاضی نخواهد بود.

۱۱- صدور مجوز مندرج در این دستورالعمل برای کارگران شاغل در کارگاهها توسط معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان ممنوع است.  

۱۲- صدور حداكثر ۴ پروانه تولید انفرادی برای اعضای یک خانواده، در یک محل سكونت و به یک آدرس، به شرط دارا بودن فضای مناسب و توان اجرايي متقاضیان در توليد و ساخت محصول در يك گروه رشته، بلامانع خواهد بود. 

۱۳- صدور حداکثر ۳ پروانه تولید انفرادی در یک فضای کارگاهی و به یک آدرس در یک گروه رشته، با ارائه اجاره نامه به نام متقاضیان بلامانع است.

۱۴- صدور بیش از یک پروانه تولید انفرادی برای متقاضي شخصیت حقیقی ممنوع است.

۱۵- دارنده مجوز موظف است به هنگام بازدید کارشناسان معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی (استان و ستاد) از محل فعالیت نامبرده بر اساس تعهد نامه صادره همکاری لازم را به عمل آورد 

۱۶- در صورت تغییر مکان فعالیت از یک استان به استان دیگر دارنده مجوز موظف است نسبت به ابطال آن در استان قبلی و درخواست مجدد آن در استان فعلی اقدام نماید.

۱۷- در صورتی که دارنده پروانه تولید انفرادی بعد از اتمام تاریخ اعتبار مجوز و با تاخیر مراجعه نماید تمدید مجوز مشمول شرایط صدور خواهد شد .

۱۸- با توجه به حذف كد استاندارد و عنوان رشته مهارت سازمان فني و حرفه اي از متن مجوز پروانه توليد انفرادي، استانها موظف هستند نسبت به رفع مشكلات مرتبط با آن از طريق تعامل با سازمان های ذیربط اقدام نمایند.

تبصره- درج كد استاندارد و عنوان رشته مهارت سازمان فني وحرفه اي انطباق داده شده در معرفي نامه متقاضيان به سازمان های فني  و حرفه اي و تامین اجتماعی استان الزامي است .

۱۹- صدور مجوزهای مطرح شده در این دستورالعمل صرفا از طریق معاونت های صنایع دستی و هنرهای سنتی استانها انجام می شود .

۲۰- هرگونه توضیح و تغییر به صورت دستی در مجوزهای صادره ممنوع است.

۲۱- مسئولیت نظارت برحسن اجرای این دستورالعمل بسته به مورد با معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور(ستاد) خواهد بود و هر گونه تغییر در دستورالعمل با پیشنهاد مشترک معاونت های صنایع دستی و هنرهای سنتی استانها و تایید معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور (ستاد) صورت می پذیرد.

۲۲- هرگونه تغییر در فهرست رشته های مصوب صنایع دستی با پیشنهاد معاونت های صنایع دستی استانها و تایید و تصویب معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی امکان پذیر است.

تبصره– بازبینی رشته های صنایع دستی هر ۵ سال یکبار توسط معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی صورت می پذیرد .