پیام دکتر مونسان به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پیامی فرارسیدن روز موزه و هفته میراث فرهنگی را تبریک گفت.

متن پیام دکترعلی اصغر مونسان به این مناسبت به شرح زیر است:

” ۴۲ سال پیش در چنین ایامی كمیته‌ی بین المللی موزه‌ها ایكوم(ICOM) در ۱۸ ماه مه مصادف با ۲۸ اردیبهشت را به عنوان روز جهانی موزه اعلام کرد تا در همه‌ی کشورهای عضو، مراسم و آیین‌هایی در بزرگداشت این کانون‌های تاریخ و فرهنگ ملل برگزار و اهمیت موزه‌ها به عنوان یکی از مهم ترین ملزومات توسعه پایدار برای همگان تبیین شود.

این روز بزرگ در کشور ما، که یکی از قله‌های میراث و تمدن جهانی است، در عین حال آغازگر هفته میراث فرهنگی و انگیزه‌ای برای گرامیداشت گنجینه‌های فرهنگی و تاریخی بی بدیل ماست.
بر این سیاق “موزه” و “میراث فرهنگی” پیوندی ناگسستنی دارند و هر یک بدون دیگری ناقص است، چرا که موزه‌ها زبان گویا و رسا و راویان میراث فرهنگی هستند، و تمام جوامع با اعتقاد به این حقیقت، بیش از پیش به توسعه و گسترش موزه‌ها و به ویژه موزه‌های تخصصی اهمیت می دهند و فراتر از کارکردهای فرهنگی آن، برای اهداف گردشگری از موزه‌ها بهره‌برداری شایسته ای به عمل می‌آورند.

امروزه موزه‌ها در کنار کارکردهای متنوع فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، به مثابه رسانه‌ای پویا، داشته‌ها و دستاوردهای دیروز ملت‌ها را به امروز و فردا پیوند می‌زنند و به عنوان زبان ارتباطی فراملی، موجب ایجاد و تقویت تفاهم میان ملل و اقوام می‌شوند. با چنین ویژگی هایی، جایگاه موزه‌ در جوامع، هرآینه اهمیتی روزافزون می‌یابد، تا جایی که یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه هرکشور محسوب می‌شود.

جای بسی خوشبختی است که تعامل سازنده و آموزنده‌ی مردم آگاه و فرهنگ دوست ایران اسلامی با موزه‌ها، سایت‌های تاریخی و جلوه‌های میراث فرهنگی کشورمان روزبه‌روز بیشتر و عمیق تر می‌شود و مسئولان و دولتمردان نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز توجه ویژه به این عرصه را در دستور کار خود قرار داده اند. در سایه این وفاق طی سال‌های اخیر شاهد افزایش چشم‌گیر موزه‌ها با مشارکت عمومی و رشد تمام شاخص‌های کمی و کیفی میراث فرهنگی در بخش های مختلف بوده‌ایم. اما این پایان راه پرمسئولیت ما در قبال موزه‌ها و میراث تاریخی و فرهنگی‌مان نیست و تعهد ما به حفظ دستاوردهای پیشینیان و انتقال آن به آیندگان ضرورتی همیشگی است.

شعار جهانی امسال ایکوم «موزه‌ها در جایگاه کانون‌های فرهنگی، آینده سنت» نیز تاکید دوباره‌ای بر وظیفه و رسالت یکایک ما در این زمینه است؛ شعاری راهبردی که با نگاه به موزه‌ها در جایگاه کانون‌های فرهنگی بر این پدیده به عنوان موسساتی در تعامل با سایر نهادها و هسته‌‌هایی در جهت تقویت جوامع محلی تاکید می کند و در عین حال با تلاش برای پیوند موزه‌‌ها با آینده، به سنت‌های گذشته نیز احترام می گذارد.

به امید تبیین شایسته این پیام فرهنگی، فرا رسیدن روزجهانی موزه و هفته میراث فرهنگی را به مردم فرهیخته کشورمان به ویژه به فعالان عرصه موزه‌داری و میراث فرهنگی صمیمانه تبریک و تهنیت می گویم و عزت و عظمت، شکوه و سربلندی روزافزون ایران اسلامی را آرزومندم.”

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط