بسم الله الرحمن الرحیم

استان البرز به عنوان سی و یکمین استان کشور در دامنه های جنوبی رشته کوههای البرز به مرکزیت کرج با جاذبه های طبیعی و تاریخی بی نظیر، مانند روستاهای زیبا، کاروانسراها و کاخ ها، رودخانه ها و آبشار ها وسد ها و آثارتاریخی، استانی با ظرفیت های گوناگون تاریخی، فرهنگی، ادبی، هنری، صنعتی و … است که مهد پرورش افراد فرهیخته و ارزشمندی همچون آیت الله طالقانی، سردار شهید غلامرضا کیانپور، شهیدان نژاد فلاح، استاد غلامحسین امیر خانی، جلال آل احمد و … بوده است که همواره نامشان بر تارک تاریخ گرانبهای این مرز و بوم می در خشد.

استان البرز از طالقان، ساوجبلاغ، کرج، اشتهارد، نظرآباد، فردیس تا آسارا، گنجینه تاریخی و طبیعی بسیاری در دل خود جا داده است و با آثار شناخته شده ای مانند تپه ازبکی، تالاب صالحیه، جاده چالوس، سد طالقان، رودخانه کرج، کاخ سلیمانیه و … در طول سال مقصد گردشگران بسیاری از سراسر کشور است.

استان البرز بر بلندای پیشینه ی تاریخی و غنای فرهنگی با محوطه باستانی ازبکی از شگفتی های تاریخ بشریت با ۹ هزار سال قدمت، خود به تنهایی، اصالت مردمان این سرزمین را در مقابل چشم جهانیان به نمایش گذارده است. اثری منحصر به فرد که از آن به عنوان شناسنامه تاریخی استان می توان نام  برد.

خطه ی زر خیز البرز دامن گسترانیده بر خاک از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب، گویای اصالت و سنتی مثال زدنی است که آغوش خود را برای اقوام گوناگون با آداب و رسوم متفاوت گشوده و دست مهر و محبت آنها را به گرمی فشرده است و یکی از مهاجر پذیر ترین استان های کشور به واسطه نزدیکی به پایتخت و وجود مراکز دانشگاهی، صنعتی و کارگاهی محسوب می شود. البرز با دارا بودن این ویژگی ها می تواند به قطب فرهنگی و گردشگری کشور تبدیل شود.

پیشینه تاریخی و غنای فرهنگی استان در حکم سندی معتبر است وبه راستی که لقب ایران کوچک برازنده این استان است. اتحاد، همبستگی، صلح و دوستی مثال زدنی اقوام ترک، کرد، لر، مازندرانی، یزدی و…  مهر تاییدی بر این مدعاست.

بنده ضمن گرامیداشت و تبریک روز ملی البرز به همه مردم ایران و در راس آنها مردم شریف ،فرهنگ دوست و پرافتخار استان البرز  امید دارم این استان  به جایگاه والا و اصلی خود در زمینه های گوناگون تاریخی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دست پیدا کند و برگ زرین دیگری را به افتخارات ارزشمند خود افزوده و به اوج  شکوفایی دست یابد.

فریدون محمدی

مدیر کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان البرز