ضرورت توجه به بازسازی و احیای یک اثر ارزشمند

بیست و یکم اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ مصادف است با یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی، یار و همراه شهید میرزا یونس استاد سرایی ملقب به میرزا کوچک خان جنگلی.

دکتر ابراهیم حشمت معروف به سردار حشمت و حشمت الاطبا فرزند میرزا عباسقلی خان حکیم باشی در سال ۱۲۶۴ در روستای شهراسر طالقان دیده به جهان گشود،وی به دلیل مهارت در طب و علم پزشکی به عنوان پزشک ارتش ابتدا در آذربایجان و بعدها در گیلان و شهر لاهیجان به طبابت مشغول بود.

خدمات دکتر حشمت در شرق گیلان از جمله ایجاد یک مرکز نظامی قدرتمند برای پشتیبانی نهضت جنگل، ایجاد و احداث راه های روستایی و احداث کانال انتقال آب در شرق گیلان که در حال حاضر نیز وجود دارد و آن را به پاس خدمات ایشان «حشمت رود» نام نهادند، در خاطر مردم شریف گیلان ماندگار است.

از این رو و به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت ایشان جا دارد تا با درک اهمیت و ضرورت زنده نگاه داشتن یاد و نام این سردار بزرگ، آثار بجای مانده از این شخصیت ارزشمند مورد حمایت قرار گیرد.

از جمله آثار بجای مانده، منزل پدری ایشان در روستای شهراسر طالقان است که اکنون خرابه ای از آن باقی مانده است.

در جلسه ی مورخ پنجشنبه ۲۲ فروردین ماه سال جاری در فرمانداری طالقان که با حضور جمعی از اعضای محترم شورای اسلامی روستای شهراسر و یکی از اعضای خانواده دکتر حشمت طالقانی و به ریاست فرماندار سابق طالقان جناب آقای صادقلو صورت گرفت، به منظور بازسازی خانه ی دکتر حشمت طالقانی به عنوان موزه ی مردم شناسی طالقان و همچنین نامگذاری میدان محله ی گیلینک منتهی به روستاهای پایین طالقان و روستای شهراسر به نام دکتر حشمت طالقانی توافقاتی حاصل شد.

از این رو به منظور گرامیداشت مقام ایشان پیشنهاد می شود، دستگاه های متولی این کار از جمله استانداری البرز، فرمانداری شهرستان طالقان، سازمان میراث‌فرهنگی استان البرز ، شهرداری شهرستان طالقان و شورای اسلامی شهرستان طالقان  نسبت به بازسازی و مرمت خانه ی پدری ایشان و نامگذاری میدان مذکور با تشکیل یک ستاد منسجم یکصدمین سالگرد شهادت ایشان را ارج نهاده و چهره و نام ایشان برای علاقمندان به تاریخ و فرهنگ نواحی البرز و گیلان بیش از پیش شناخته شود.

متاسفانه در خصوص دکتر حشمت طالقانی به عنوان مرد شماره دو قیام جنگل کار اساسی صورت نگرفته است، لذا امید است مسئولین محترم اجرایی استان البرز و شهرستان طالقان در دستگاه های مذکور برای این مهم اقدام اساسی صورت دهند.

لازم به ذکر است سازه قبلی مزار دکتر حشمت طالقانی در محله چله خانه شهر رشت جهت بازسازی، تخریب و در حال حاضر در انتظار ساخت و احداث مجدد است.

شورای اسلامی کلانشهر رشت، اداره اوقاف شهر رشت، سازمان سیما منظر شهرداری رشت و میراث فرهنگی استان گیلان در تلاش برای احداث این یادمان هستند.

دکتر حشمت طالقانی پس از رشادت های بی نظیر و خدمات ماندگار در پهنه ی گیلان در یوم یازده شعبان ۱۳۳۷ قمری در قرق کارگزاری شهر رشت به دار آویخته شد.

روح ایشان و تمامی شهدای گرانقدرمان از صدر اسلام تا کنون قرین رحمت واسعه الهی

علیرضا شاه حسینی طالقانی

کارشناس ارشد مدیریت اجرایی

پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران

 

لینک برخی از اخبار منتشر شده در خصوص مزار دکتر حشمت و گرامیداشت ایشان:

 

http://rashtshora.ir/index.aspx?Page_=news&lang=1&sub=34&PageID=32533&pageIdF=161&tempname=Shora&searchType=dorsasearch

 

http://rashtshora.ir/index.aspx?Page_=news&lang=1&sub=34&PageID=32534&pageIdF=161&tempname=Shora&searchType=dorsasearch

 

https://taleghan.alborz.ir/RContent/B0XA9JC-جلسه-هماهنگی-یادبود-یکصدمین-سالگرد-شهادت-دکتر-حشمت-برگزار-شد-.aspx

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط