یکشنبه - 21 فوریه 2021      18688      104 بازدید   

صنایع‌دستی و هنر‌های سنتی از جمله رشته‌های هنری محسوب می‌شود که حرفه و شغل بسیار‌ی از افراد نیز به حساب می‌آید و زمینه لازم برا‌ی ایجاد اشتغال و ارتقا‌ی توان اقتصاد‌ی اقشار مختلف اجتماع در سطح کسب و کار‌های خرد، خانگی، کلان و‌ کار‌گاهی را دارد.

با توجه به قدمت آثار مکشوفه در حفار‌ی‌ها‌ی باستان‌‌شناختی از اقصی ‌نقاط ایران‌زمین و کشف آثار به جا‌مانده‌ از ادوار مختلف تاریخی و فرهنگی همچون سفال، فلز‌ات، دست‌بافته‌‌ها‌ی بشر‌ی و… وجود صنعت و صنعتگران اثبات شده است.

هنر‌هایی اصیل و ‌‌کهن که همچنان هنرمندان بسیار‌ی در‌صدد زنده نگه‌داشتن و احیا‌ی آن‌ها هستند. همواره تهیه و تولید صنایع‌دستی با توجه به شرایط جغرافیایی و مواد اولیه در دسترس بومی امکان‌پذیر بوده و این امر بر ارزش و اصالت آثار خلق شده افزوده است.

یکی از جاذبه‌های فرهنگی مورد توجه گردشگر‌ان و‌ مسافر‌ان، صنایع‌دستی و هنر‌های سنتی مقصد و منطقه هدف گردشگر‌ی است که زمینه لازم برا‌ی توسعه زیرساخت‌های اقتصادی و اجتماعی را فراهم می‌کند.

صنایع‌دستی ماهیت و اصالت بومی، فرهنگی، طرز ‌فکر‌ و آداب‌و‌رسوم محلی را در قالب اثر‌ی دست‌ساز و هنر‌ی متجلی می‌کند و به عنوان نماد و یاد‌گار‌ی سفر، هدیه ارزشمند‌ی به شمار می‌آید.

رنگ، طرح، کیفیت و قیمت از جمله عوامل مهم و اثر‌گذار در ترغیب گردشگر به خرید اثر هنری است که حاصل دست‌رنج هنر‌مند‌ان و صنعتگران خوش ذوقی است که هنر و مهارت را در هم آمیخته‌اند.

وجود کار‌گاه‌ها‌ی تولید‌ی به منظور تهیه و تولید انبوه صنایع‌دستی، بازاریابی و فروش محصولات تولید‌ی رأس هرم بنیادی است که راه ارتزاق هنر‌مند‌ان قانع و صبور‌ بی‌شمار‌ی به حساب می‌آید.

هنرمندان چراغ امید را در جامعه بحران‌زده روشن نگه‌داشته و با وجود مشکلات اقتصاد‌ی با تهیه و تولید مواد و ابزار اولیه چرخ این صنعت کهن و اصیل را به گردش در می‌آورند.

ایجاد زمینه‌ها‌ی لازم از قبیل ارائه تسهیلات بانکی، ایجاد فضای دائمی نمایشگاهی برای عرضه و فروش محصولات تولید‌ی و بر‌گزار‌ی دوره‌های بازاریابی آنلاین با توجه به گسترش فضا‌ی مجاز‌ی و استقبال از خرید‌ها‌ی اینترنتی از جمله اقداماتی است که اثر‌گذار بوده و حاصل آن در مدت زمان کوتاه به چشم می‌آید.

افزایش سطح آگاهی و فرهنگ‌سازی در میان اقشار گو‌‌نا‌‌گون جامعه به منظور خرید صنایع‌دستی ساخت دست هنر‌مند‌ان خوش‌ذوق علی‌رغم مشکلات اقتصاد‌ی مردم هنردوست که همواره ارزش و احترام خاصی قائل بوده‌اند و برای تهیه هدیه‌ای فرهنگی و شایسته به خرید صنایع‌دستی بومی ایرانی تمایل داشته یکی دیگر از راهکارهای حمایت از هنرمندان این حوزه است.

لزوم توجه به مشکلات، دغدغه‌ها و بر‌طرف کردن موانع موجود بر سر راه هنر‌مند‌ان نیاز‌مند توجه بیشتر مسئولان است. پیوند ناگسستنی میان میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی به عنوان اضلاع مثلث فرهنگی، اقتصاد‌ی و تاریخی در حکم اهرم محرکه‌ای بسیار قوی به منظور رشد و ارتقا‌ی توان و مهارت اجتماعی است.

قدمت، اصالت و پیشینه تاریخی ایران‌زمین مایه‌ افتخار و سربلندی در جهان است. هنر همواره در هر شرایط نا‌بسامانی همچون جنگ، در‌گیر‌ی، انحطاط، کمبود و تحریم‌ به حیات خود ادامه داده و در این میان هنر‌مند‌ان به عنوان سر‌دمدار‌ان این راه پر فراز‌و‌نشیب دست از تلاش خستگی‌ناپذیر بر‌نداشته و با وجود مشقات و مشکلات موجود همواره رو به جلو حرکت کرده‌اند.

هنر همچون نور در تاریکی هدایت‌گر مردمان و احیا‌‌گر ارز‌ش‌ها‌ی معنوی در اجتماع بوده و از این طریق بذر امید و نشاط را بر رو‌ی زمین گسترانیده است. بر این اساس لزوم رسیدگی به دغدغه‌‌ها و مشکلات هنرمندان از طرف مسئولان و نهاد‌های مربوطه و ایجاد زیر‌ساخت‌ها امر‌ی ضرور‌ی است.

موفقیت طرح‌ها و برنامه‌ها‌ی حمایتی در گرو همراهی و همدلی هنرمندان و حامیانی است که به کار تیمی معتقد بوده و حاصل تلاش جمعی را برای رفع موانع و مشکلات سر‌لوحه کار خویش قرار داده‌اند.

انسجام و همبستگی دو رکن اساسی به منظور چیره شدن بر مسائلی است که ذهن را از هدف اصلی دور می کند و فرد را از ادامه راه باز‌می‌دارد. هنرمندان همیشه ثابت کرده‌اند که با فعالیت گروهی می‌توان موجب تقویت روحیه شد که از جمله نیاز‌ها‌ی ضرور‌ی محسوب می‌شود.

 

ویدئو های مشابه

نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع‌دستی
پنجم لغایت هشتم اسفند ماه ۹۹
محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران
سالن ۳۸B غرفه استان البرز

 • جادو‌ی رنگ و نقش هنر‌های سنتی ایرانی در تن صنایع‌دستی تبلور یافته و در معرض دید عموم قرار گرفته است. هنرمندان خوش‌ذوق در عرصه‌های مختلف تلاش‌گر و کوشا سعی در ارائه‌ هنر والا‌ی خود داشته و با هر سختی‌ از پا نمی‌نشینند.
 • گنجینه رنگارنگ اقوام ایرانی در استان البرز نماد اتحاد و انسجام مردمانی است که در ایران کوچک گرد هم آمده‌اند و دست‌آفریده‌ها‌ی خود را در قالب آفرینش‌های هنری به نمایش گذاشته‌اند.

  سفال از جمله هنر‌های کهن بشر‌‌ی است که علاقمند‌ان بسیار‌ی در سرا‌سر ایران زمین، خاک، آب و آتش را در‌هم آمیخته و اثر‌ی بی‌بدیل خلق می‌کنند. سفال سنتی لعاب‌دار یا همان مینا‌کار‌ی رو‌ی سفال شاخه‌ای از این رشته است که آثاری از دوران باستان نیز در کاوش‌ها‌ی باستان‌شناسی بدست آمده است.

  آزاده گودینی هنرمند جوان البرز‌ی است که در خانواده‌ای کرمانشاهی و هنردوست متولد شده و از کودکی غرق در دنیا‌ی هنر بوده و‌ همین موضوع باعث شده تا جذب یک رشته هنری شود. او دارای مدرک کار‌دانی مدیریت بازرگانی و کار‌شناسی آموزش‌و‌پرو‌رش ابتدایی است. اما علاقه‌ او موجب شده تا دوره آموزشی کوتاه‌مدتی را در لالجین همدان مهد سفال ایران و سپس کرج در رشته سفال لعاب‌دار بگذارند، گفت‌وگویی با این هنرمند را در ادامه می‌خوانید.

  آیا تحصیلات مرتبط بر رشته هنری تأثیرگذار است؟ 

  گرچه تحصیلات مرتبط و آکادمیک به موازات هم، مسیر موفقیت را هموار می‌کنند اما تجربه تأثیر به‌سزایی در کسب موفقیت دارد.

  نقش مربی و دوره‌های آموزش حرفه‌ای در پیشرفت هنرجو تا چه میزان مؤثر است؟

  این مهم بسیار حائز اهمیت و تأثیرگذار است چرا که وقتی مربی دلسوزانه نکات و جزئیات را بیان می‌کند علاوه بر افزایش ذوق هنری موجب بروز استعداد هنر‌جو و در نتیجه منجر به ارائه اثر‌ی متمایز می‌شود. تجربه تلخ مشابهی داشتم زمانی که به‌ واسطه استعداد و علاقه‌ام در کلاس‌های نقاشی شرکت کردم اما شیوه آموزشی نادرست مربی موجب شد تا آن را نیمه‌کاره رها کنم.

  ارکان اصلی موفقیت چیست؟

  دوره‌هایی که در حضور مربیان با تجربه و کارآزموده بر‌گزار می‌شود در کنار مطالعه و افزایش سطح آگاهی کمک می‌کند تا خلاقیت هنری بروز پیدا کرده و مسیر دستیابی به موفقیت هموار شود.

  خلق آثار هنری در زمینه سفال لعاب‌دار نیاز‌مند چه ابزار‌ی است؟

  کوره‌برقی مخصوص که می‌توان آن را اجاره کرد، سفال مرغوب، رنگ پودری و شابلون که طرح و نقش مختلفی دارد.

  طرح‌های به کار رفته در این رشته هنری شامل چه مواردی می‌شود؟

  طرح‌های انتزاعی الهام گرفته از طبیعت از قبیل گل‌ها‌ی ۳، ۵ و ۶ پر در کنار طرح‌های جدید می‌توانند به ارائه کار‌های متفاوت کمک کنند. همچنین طرح‌های ذهنی، اسلیمی و ختایی نیز کار‌برد دارند.

  دور‌ه‌ها‌ی آموزشی با چه شرایطی بر‌گزار می‌شود؟

  دوره‌های آموزشی در ۵ جلسه ۲ ساعته بر‌گزار می‌شود که البته بسته به میزان استعداد، علاقه و مهارت هنر‌جو متغیر است و طبق تفاهم‌نامه‌ای که با اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی منعقد شده است مدرک پایان دوره اعطا می‌شود. همچنین در تهیه برنامه‌های تلویزیونی آموزشی با صدا‌و‌سیما‌ی مرکز استان نیز همکاری داشته‌ام.

  با توجه به شرایط کنونی بازار فروش محصولات تولید‌ی چگونه است؟

  تا قبل از شیوع کرونا در نمایشگاه‌ها حضور فعال داشتم و با وجود هزینه اجاره غرفه و جابه‌جایی وسایل، استقبال خوبی در بخش آموزش می‌شد اما در شرایط موجود در فضا‌ی مجاز‌ی فعالیت می‌کنم و با تمام توان خودم را برا‌ی بعد از عاد‌ی شدن شرایط آماده می‌کنم.

  آثار خود را در چه نمایشگاه‌هایی ارائه کرده‌اید؟آیا موفق به کسب عنوانی شده‌اید؟

  در نمایشگاه‌ها‌ی بسیار‌ی از جمله دانشگاه پیام‌نور، کاروانسرای شاه‌عباسی و تهران که به نفع معلولان و بیماران خاص بود شرکت کرده‌ام. یکی از آثار‌م در مدرسه هنر کانادا رتبه دوم را در بخش سفال کسب کرد.

  چه مشکلاتی بر سر راه کار هنرمند وجود دارد؟

  هزینه بالا‌ی تهیه مواد ‌اولیه، استقبال کم خرید‌ا‌ر‌ان و عدم حمایت مسئولان از هنرمند‌‌ان، دغدغه اقتصاد‌ی، فکر‌ی و اجتماعی را ایجاد می‌کند و این موجب ایجاد دلسرد‌ی و وقفه در تولید اثر می‌شود.

  اگر در راستا‌ی معرفی هنر و هنرمند تلاشی صورت نگیرد هنرمندان با امکانات محدود کاری‌ نمی‌توانند انجام دهند.

  تأثیر کار هنر‌ی در ابعاد مختلف زندگی چگونه است؟

  تأثیر هنر به تناسب مسائل روحی، جسمی و اقتصاد‌ی کم و زیاد است. به شخصه معتقد‌م انسان تا زمانی که زنده است باید فعال و پویا بوده و احساس خوبی نسبت به خود و دیگران داشته باشد. در‌‌گیر بودن با جزئیات هنری از لحاظ روحی مفید و آرامش‌بخش است.

  چه راهکاری برا‌ی گسترش رشته‌های هنر‌ی در میان اقشار گو‌‌نا‌‌گون جامعه پیشنهاد می‌کنید؟

  با توجه به کیفیت، تنوع طرح و‌ رنگ سفال لعاب‌دار که در اشکال کار‌برد‌ی و تزئینی تولید می‌شود، می‌توان با ایجاد زیرساخت‌ها و تبلیغات این هنر زیبا را به خانه‌ها‌ی مردم برد و جایگزین ظروف گران‌قیمت خارجی کرد.

  اصول کار‌برد رنگ‌ها برا‌ی اجرا‌ی نقوش چگونه است؟

  برای دیده‌شدن رنگ‌ها قاعده‌ خاصی وجود دارد، بر این اساس رنگ تیره و روشن را به تناسب در کنار هم استفاده می‌کنیم چرا که تضاد رنگ‌ها جلوه‌ بیشتر‌ی به کار می‌دهد.

  مینا‌کار‌ی رو‌ی سفال بسیار زمان‌بر بوده و به دقت و مهارت بالایی احتیاج دارد. اصالت آثار هنری نقطه قوت جذب مخاطب است. هنر مرز و انتهایی نداشته و دنیا‌ی لطیف و زیبای هنر اقشار گو‌‌نا‌‌گون اجتماع را برا‌ی فرار از روز‌مرگی‌ها و رسیدن به آرامش و حتی خود‌کفایی و در‌آمد‌زایی به طرف خود سوق می‌دهد. تکرار و تمرین موجب خلق اثر‌ی بی‌نقص و با کیفیت می‌شود.

  چه خواسته‌ای از مسئولان مربوطه دارید؟

  دغدغه‌ اقتصاد‌ی مشکل اصلی من و سایر هم‌صنفانم است و تا‌کنون منابع‌ مالی را از راه دیگری تأمین کرده‌ایم تا پا‌بر‌جا بمانیم. هرچند با حضور معاونت جدید صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز کار‌ها‌ی خوبی اخیرا انجام شده است و با ایجاد نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی محلی برا‌ی عرضه محصولات هنری فراهم شده است، اما به نظر می‌رسد باید ارزش بیشتر‌ی برای هنر و هنرمند قائل شوند تا فکر هنرمند در‌‌گیر هزینه‌های بالا‌ی مواد اولیه و بازار فروش نباشد و صرفا دغدغه‌‌ خلق اثر هنری را داشته باشد.

  چه آثار‌ی در حوزه سفال لعاب‌دار تولید می‌کنید؟

  اشیا‌ی کار‌برد‌ی و تزئینی بسیار‌ی از قبیل گلد‌ان، تابلو، دیوار‌کوب، لیوان، بشقاب و … در ابعاد مختلف تولید می‌شوند که مقاوم و قابل شستشو هستند و بدون احتساب زمان پخت در کوره و تنها با توجه به تکنیک‌ها‌ی مختلف ممکن است از ۵ تا ۱۲ ساعت زمان ببرد.

  آیا با نو‌آور‌ی موافق هستید؟یک هنرمند چگونه می‌تواند اثر‌ی خاص خلق کند؟

  نو‌آور‌ی کمک می‌کند تا هنرمند دیده شده و به روز باشد و برا‌ی مخاطب ایجاد انگیزه می‌کند چرا که کار تکرار‌ی و‌ کسالت‌آور دلزدگی به وجود می‌آورد. لازمه‌ موفقیت و پیشرفت صبر و علاقه است اینگونه مسیر راحت‌تر و جذاب‌تر است. اگر صرفا جنبه مالی در نظر گرفته شود تجاری سازی محسوب شده و صنایع‌دستی به حساب نمی‌آید.

  بازار فروش جهانی محصولات چگونه است؟

  محصولات سفال لعاب‌دار از جایگاه ویژه‌ای در صادرات جهانی بر‌خور‌دار است و علاوه ‌بر ‌آن حضور گردشگران خارجی و خرید آنها نیز ارزشمند است گرچه گاهی اوقات قیمت پایین محصولات آنها را دچار شک می‌کند که اگر صنایع‌دستی است، چرا ارزان است.

  اگر به هنر‌های سنتی و هنرمندان توجه بیشتر‌ی شود قطعا دغدغه‌ها کمتر می‌شود که این مهم با فرهنگ‌سازی امکان‌پذیر بوده و در این صورت است که خلاقیت شکوفا ‌می‌شود و آثار هنری رواج و رونق پیدا می‌کنند. اجرا‌ی طرح‌های حمایتی و گسترش مراکز دائمی فروش محصولات هنری گامی مؤثر است که در صورت تداوم نویدبخش روز‌های خوبی برا‌ی هنر‌مند‌ان حوزه صنایع‌دستی البرز است.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز از تخریب ساخت‌و‌ساز‌های غیر‌مجاز در محوطه‌ تپه تاریخی ملک‌آباد شمالی در شهرستان ساوجبلاغ خبر داد.

به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی استان ‌البرز، سرهنگ علی‌فتح فتحیان روز شنبه دوم اسفند ماه ۹۹، با اعلام این خبر عنوان کرد: «بر اساس پیگیری‌ها‌ی انجام شده و اخذ دستور قضایی از داد‌ستان و همکار‌ی شهر‌دار‌ی چهارباغ، بنا‌ی ایجاد شده توسط زمین‌خواران در محوطه‌ تپه تاریخی ملک‌آباد معروف به تپه موتور بنز واقع در روستا‌ی ملک‌آباد شهرستان ساوجبلاغ تخریب و قلع و قمع شد.»

او در ادامه افزود: «پس از تشکیل پرونده قضایی مبنی بر دخل و تصرف، دیوارکشی و الحاق عرصه‌ تپه باستانی توسط یکی از ساکنین به ملک شخصی خود که مصداق عناوین مجرمانه بوده توسط یک دستگاه لودر ساخت‌و‌ساز غیر‌مجاز ایجاد شده تخریب شد.»

سرهنگ علی‌فتح فتحیان گفت: «با توجه به وظیفه ذاتی یگان حفاظت اداره‌کل و مراجع ذی‌ربط، همواره حفظ و حراست همه جانبه از آثار و ابنیه تاریخی، فرهنگی و طبیعی و لزوم بر‌خورد با متخلفین و متعرضین در رأس امور محوله قرار دارد.»

31 ژانویه 2021 0 378 بازدید  
11 اکتبر 2020 0 1411 بازدید  
25 مارس 2020 0 1406 بازدید