به دنبال تولید هر ۴۵۰ اثر صنایع دستی ایران در استان البرز هستیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز حجت الاسلام والمسلمین فخرالدین صابری مدیر کل میراث فرهنگی استان البرز در حاشیه همایش تجلیل از هنرمندان، مربیان و دست‌اندرکاران صنایع دستی استان البرز به مناسبت ۲۰ خرداد روز جهانی صنایع دستی با تبریک روز جهانی صنایع دستی به هنرجویان و مربیان دست‌اندرکاران این حوزه گفت :
صنایع دستی قدمت بسیار طولانی دارد که سابقه آن به حداقل ۲ هزار و ۷۰۰ سال پیش از میلاد می رسد آثار مکشوفه در کاوش های باستان شناسی نشان دهنده هنر و قابلیت مردم در تولید و عرضه وسایل، اشیائ ،زیور آلات و ابزار های بسیار زیبا و هنرمندانه است.

وی اضافه کرد :
بعد از هند و چین ایران سومین کشور جهان به لحاظ تولیدات آثار صنایع دستی است. همچنین در سازمان فرهنگی یونسکو تا کنون ۶۰۰ اثر صنایع دستی ثبت و شناسایی شده است که از این میان ۴۵۰ مورد آن مربوط به ایران می باشد که این نشان دهنده خلاقیت، زیبایی دوستی و گرایش ایرانیان به هنر است .ما امیدواریم روزی بتوانیم این ۴۰۵ اثر و کار هنری صنایع دستی را ان شاء الله در استان البرز یکجا داشته باشیم.

وی افزود :
یکی از مهمترین حوزه‌های فعالیت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز حوزه معاونت صنایع دستی است که هم حمایت از کالای ایرانی و داخلی است و هم با هزینه های بسیار پایین ایجاد فرصت های شغلی پایدار است، هم رونق اقتصادی را به همراه دارد و هم ایجاد مشاغل خانگی را بر عهده دارد .

صابری اضافه کرد:
ما در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در چند مورد وظیفه حمایتی داریم :۱_ شناسایی هنرمندان، تشکیل پرونده برای ایشان و اعطای کارت شناسایی به آنها
۲- آموزش صنایع دستی که بایستی با اهتمام ویژه‌ای گسترش داده شود، در این زمینه اعتباراتی هم هر ساله تخصیص داده می شود.
۳- تقویت کارگاه های صنایع دستی که در حال حاضر بیش از ۲۶۰ کارگاه صنایع دستی در استان فعال می باشند و البته باید در این زمینه ما به گسترش این کارگاه ها اقدام نماییم.
۴- اعطای تسهیلات با سود بسیار کم برای مشاغل خانگی مخصوصاً بخش های روستایی و قطعاً سیاست دولت تدبیر و امید هم بر همین حمایت از مشاغل خانگی خصوصاً در بخش روستایی است.
۵ -ایجاد بازارچه های فصلی فروش صنایع دستی که هنرمندان بتوانند در هر فرصتی محصولات خودشان را بدون پرداخت هیچ وجهی در معرض دید و فروش عموم قرار دهند که البته گفتنی است هدف نهایی و بزرگ ما ایجاد بازارچه های دائمی فروش محصولات صنایع دستی در همه شهرستان‌های استان البرز است که این مهم بدون همکاری و همراهی شهرداران و فرمانداران محترم ممکن نخواهد بود.

صابری در ادامه گفت:
امروزه به لحاظ علمی ثابت شده است که درصد اشتغال در بخش صنایع ۴۰ درصد می باشد اما درصد اشتغال در بخش خدمات مخصوصاً گردشگری و صنایع دستی بیش از ۵۴ درصد است آنهم اشتغال پایدار چرا که در حوزه صنایع دستی به دلیل داخلی و بومی بودن کلیه مواد اولیه و ابزار آلات آن کار تحریم های جهانی نمی تواند هیچ تأثیری در روند تولید داشته باشد .

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز با تشکر از زحمات بی دریغ سعید امینی معاون اسبق صنایع دستی استان البرز که از افراد متشخص و بارز حوزه صنایع دستی کشور می‌باشند و اخیرا دوره خدمت ایشان در دولت به پایان رسیده است گفت :
از آقای عبادی معاون جدید صنایع دستی استان می‌خواهم با تشکیل اتاق فکری به شناسایی هنرمندان صنایع دستی پرداخته و حداقل ماهی دو بار با ایشان جلسه داشته باشند تا هم از نزدیک در جریان مشکلات و موانع قرار گرفته و هم برای پیشبرد ، پیشرفت و توسعه صنایع دستی استان البرز همکاری و همفکری نمایند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط