به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز حجت الاسلام فخرالدین صابری از ثبت ملی ۶ اثر استان البرز در فهرست آثار ملی کشور خبر داد همچنین الواح ثبتی این شش اثر طی نامه ای از طرف وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی  به استاندار البرز ابلاغ شده است.
وی با این توضیح این که نخستین مورد از شش اثر ثبت شده امسال استان البرز در فهرست آثارملی ایران ، تپه کرگلین شهرستان ساوجبلاغ است، گفت: این تپه به شماره ۳۲۳۹۶ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است، دیگر اثر ثبت شده تپه باغ سرهنگ است، این تپه باستانی نیز در شهرستان ساوجبلاغ واقع است، این اثرباستانی به شماره ۳۲۰۷۹ ثبت ملی شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  استان البرز با اشاره به اینکه تپه تاریخی قیدار نیز یکی دیگر از شش آثار ثبت شده استان در فهرست آثار ملی کشور در سال جاری است، گفت: این اثر نیز در شهرستان ساوجبلاغ واقع است و شماره ثبت ملی آن ۳۲۳۹۵ است، محوطه شهرخاقان در شهرستان ساوجبلاغ نیز به شماره ۳۲۳۹۰ از دیگر آثاری است که امسال در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در کنار ثبت این چهار تپه و محوطه تاریخی دو اثر نیز به عنوان میراث ملموس ثبت ملی شده است، گفت: یکی از این آثار ملموس شیوه قفل سازی سنتی رمزداراستان البرز است، دیگر اثر ملموس ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور، چلنگری استان البرز است که یک شیوه سنتی آهنگری از گذشتگان ما است.
حجت الاسلام صابری با بیان اینکه وزارت میراث فرهنگی،گردشگری وصنایع دستی  یک شاخص عملکرد برای استان ها دارد که بر اساس آن در طول یکسال باید تعدادی آثار را به عنوان ثبت منقول، غیرمنقول ویا ثبت ملموس به وزارتخانه ارائه کنیم، توضیح داد: بر این اساس در کنار این شش اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور،  پرونده سه اثر دیگر را نیز برای ثبت ملی ارسال کرده ایم که با احتساب تمامی این موارد به تعهدات خود در خصوص شاخص عملکردی استانی عمل کرده ایم.
وی در پایان تشریح کرد: درآینده نیز برنامه های زیادی در بحث انجام کارهای مرمتی تپه ها و محوطه های تاریخی شناسایی شده در استان البرز داریم که باید مقدمات پرونده های ثبتی آن آثار را نیزدنبال کنیم.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط