یکشنبه ، 01 خرداد، 1401

موزه اسناد و نسخ خطی و مردم شناسی

موزه اسناد و نسخ خطی و مردم شناسی کرج اولین موزه تاریخ کرج و یکی از بهترین موزه های پژوهشی ایرانه. در این مکان پژوهشکده کرج شناسی هم وجود دارد .40 هزار سند خطی به زبان های عبری، زرتشتی، عربی و فارسی در این موزه نگهداری میشود.

موزه اسناد و نسخ خطی و مردم شناسی کرج اولین موزه تاریخ کرج و یکی از بهترین موزه های پژوهشی ایرانه. در این مکان پژوهشکده کرج شناسی هم وجود دارد .40 هزار سند خطی به زبان های عبری، زرتشتی، عربی و فارسی در این موزه نگهداری میشود. کتاب های خطی و فرمان های حکومتی و حساب های تجاری و سندهای ملکی و ازدواج مربوط به دوره های افشاریه، زندیه و قاجار را هم می توانید در اینجا ببینین.

گنجینه سکه های قدیمی، طلسم های تاریخی، جوهردان ها و سفال های هزاره اول میلاد از دیدنی های موزه مردم شناسی کرج هستن.

در این مکان اسناد مختلفی از دوره های مختلف تاریخی گرد آوری شده است.  در بخش اسناد و نسخ خطی انواع طومار به زبانهای مختلف عبری، ‌زرتشتی،‌ عربی و فارسی وجود دارد که نشان از گستردگی این موزه دارند.

انواع حساب های تجاری،‌ انواع بیاض (دفترچه حساب) ، سند ملکی ،‌ سند تجاری و سند ازدواج و انواع کتاب های خطی نفیس و قرآن کریم، وسایل نوشتاری،‌ انواع ادعیه، اسناد دولتی، انواع پاکت نامه و فرمان های حکومتی مربوط به دوره های افشاریه، ‌زندیه و قاجار از دیدنی ترین و ارزشمند ترین اسناد این موزه به شمار میرود.

اینموزه به همت عباس فتاحیان، بعد از حدود ۵ سال کار و تحقیق در تاریخ ۱/۲/۱۳۸۸ به بهره برداری رسید.

در این موزه بیش از ۴۰ هزار سند جمع آوری شده و باعث شده است تا موزه اسناد و نسخ خطی‌ و مردم شناسی کرج در رده ششمین موزه ایران قرار گیرد.

قدیمی ترین عضو این مجموعه سفال هایی هستند که قدمت آنها به هزاره اول میلاد مسیح باز میگردد. قدیمی ترین کتاب این موزه یوسف و زلیخا است که حدود ۵۰۰ سال از نگاشتن آن میگذرد.