رامین افشاری شامگاه دوشنبه در جریان برگزاری آیین افتتاح کاروانسرای شاه عباسی کرج که در محل این کاروانسرا برگزار شد، اظهار کرد: مجموعه این کاروانسرا حدود سه سال است که با همت و تلاش سازمان میراث فرهنگی، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و  شرکت صندوی احیا و مرمت سازمان میراث فرهنگی مرمت شده وبه مرحله بازگشایی رسیده است.

وی درجریان برگزاری این مراسم که با افتتاح نمایشگاه آثارعکاس سوئیسی در کاروانسرای شاه عباسی همزمان شده بود، بیان کرد: فضای کل مجموعه کاروانسرای شاه عباسی کرج مشتمل بر تالارها، رستوراهای سنتی و حجره های صنایع دستی می باشد و وسعت آن برابر ۳ هزارمترمربع است.

افشاری با اشاره به اینکه درب کاروانسرای شاه عباسی کرج مدت زیادی بسته بوده است، از اهمیت بازگشایی مجدد آن سخن گفت و توضیح داد: کانون جهانگردی و اتومبیلرانی با سرمایه گذاری ۳ میلیارد تومان این مجموعه را به مرحله بهره برداری رسانده است و آن  را مجوعه ای غیرانتفاعی نمی داند بلکه با هدف کمک به افزایش زیرساخت های گردشگری کشور بازگشایی مجدد کاروانسرای شاه عباسی کرج را در کنار چند آثار مهم دیگر در کشورانجام داده است.

مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومیبلرانی در ادامه افزود: سیاست ما این است که درآمدهای حاصل از فعالیت مجموعه کاروانسرای شاه عباسی کرج در حوزه گردشگری استفاده شود و با توجه به اینکه این کاروانسرا مجموعه تاریخی بی نظیردر استان البرزاست باید تلاش ها برای فعالیت مستمر آن ادامه یابد و به عنوان یک زیرساخت مهم گردشگری درب آن همیشه به روی بازدید عموم مردم باز باشد.

وی گفت: کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به دنبال تلاش برای توسعه زیرساخت های گردشگری کشور در استان های مختلف از جمله البرز است و با توجه به تعامل خوب اداره کل میراث فرهنگی استان البرز جهت بازگشایی مجدد مجموعه کاروانسرای شاه عباسی کرج امید است بهره برداری موثر در ارتباط با توسعه هر چه بیشتر گردشگری البرز توسط این مجموعه فراهم شود.

افشاری در بخشی دیگرازسخنان خود در جمع خبرنگاران  در مورد اهمیت راه اندازی بازارچه دایمی صنایع دستی در مجموعه کاورانسرای شاه عباسی کرج سخن گفت و افزود: سرمایه گذاری در این مجموعه به دنبال فعالیت مستمرآن پایه ریزی شده است تا سهم مهمی در توسعه گردشگری البرز داشته باشد.

وی با بیان اینکه حدود ۲۰ غرفه برای صنایع دستی در مجموعه کاروانسرای شاه عباسی فعال شده است، گفت: در کنار فعالیت این غرفه ها قرار است بازارچه صنایع دستی هم دایر شود تا با جذب بیشتر بازکنندگان این مجموعه به افزایش سطح اشتغال استان البرز کمک شود و در کاروانسرای شاه عباسی کرج برای بیش از یکصد نفراشتغال زایی ایجاد شده است.

مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی توضیح داد: در کل کشور هم مجموعه هایی از این قبیل با مدیریت کانون اداره می شود از جمله یک کاروانسرا در استان کرمانشاه، یک حمام تاریخی در سلطانیه استان زنجان و دیگر مورد هم یک خانه تاریخی در شهر کاشان است که کار مرمت آن دنبال می شود و برای تمامی این مجموعه ها رقمی بیش از ده میلیارد تومان هزینه شده است که با بهره برداری کامل از این مجموعه ها بیش از ۳۰۰ اشتغال زایی خواهد داشت.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت گردشگری دیگر شهرهای استان البرز از جمله طالقان عنوان کرد: با همکاری اداره کل میراث فرهنگی البرز طرح استقرار اکوکمپ های روستایی بدین منظور پایه ریزی شده است که بیشتر این موارد در روستاها اجرایی خواهد شد که فاز مطالعاتی ان در کل کشور از جمله البرز در حال انجام است.

افشاری تشریح کرد: نعمت خدادی البرز به جز میراث فرهنگی و تاریخی و جاذبه های طبیعی آن، این است که در مسیر پرتردد گردشگری کشور قرار دارد و با توجه به اینکه سالانه بیش از ۳۰ میلیون تردد خودروها برای مسافرت به استان های مختلف از البرزصورت می گیرد می توان با توسعه گردشگری حجم بالایی از مسافران عبوری را به سمت این استان روانه کرد.

وی در ادامه از اهمیت برگزاری مسابقات اتومبیلرانی برای جذب مسافر و گردشگر سخن گفت و افزود: کانونبیش از ۲۳۰ نماینده در کل کشور برای صدور اسناد بین المللی، پلاک ترانزیت وجود دارد که تسهیل کننده حمل و نقل بین المللی و گردشگری با خودرو است به عنوان نمونه تورهای مختلفی از کشورهای دیگرمانند هند وارد کشور می شود که این تسهیلات در اختیار آنها قرار می گیرد.

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.