به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز فخرالدین صابری مدیر کل میراث فرهنگی استان البرز بیستم خرداد ماه روز جهانی صنایع دستی را به کلیه فعالین و صنعتگران حوزه صنایع دستی در استان البرز تبریک گفت.
وی در این باره اضافه کرد : ۲۰ خرداد ماه مصادف است با ۱۰ ژون که به عنوان روز جهانی صنایع دستی نامگذاری شده است , این یک رویداد جهانی است ومبدا این نامگذاری مربوط می‌شود به ۱۰ ژوئن ۱۹۶۴ میلادی در شهر نیویورک که از ۴۰ کشور جهان اساتید برجسته صنایع دستی در آنجا را گرد هم آمدند و در آن روز شورایی تشکیل شد به نام شورای صنایع دستی که عضویت یونسکو نیز در آمد و ایران نیز چهار سال بعد در سال ۱۳۴۷ خورشیدی به عضویت این شورا درآمد و در حال حاضر ۹۰ کشور جهان عضو این شورا هستند.
وی اضافه کرد: در چنین روزی در سراسر جهان قرار بر این است که به موضوع صنایع دستی به عنوان کالای هنرمندانه‌ای که در کشورهای مختلف توسط صنعتگران با ویژگی های خاص خود تولید می شود مورد توجه بیشتری قرار گیرد در ایران نیز همه ساله شاهد برگزاری برنامه هایی در این راستا هستیم.
وی افزود: در استان البرز هم ما جمعا” ۷۰ رشته صنایع دستی فعال از مجموعه ۳۵۰ رشته مصوب را داریم که البته در البرز ظرفیت رساندن این ۷۰ رشته به حدو۲۰۰ رشته نیز وجود دارد .

وی در ادامه گفت: اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز در بحث حمایت از صنعتگران به موضوع بیمه آنها و ایجاد بازارچه های صنایع دستی به صورت ویژه توجه دارد که در این بین وجود یک بازارچه دائمی صنایع دستی در شهر کرج به عنوان مرکز استان البرز کاملا ضروری است.

وی همچنین افزود: در حال حاضر ما با همکاری و همراهی خوب شهرداری و شورای اسلامی محترم مشکین دشت و حمایت های خوب فرماندار محترم شهرستان فردیس یک بازارچه دائمی صنایع دستی در شهر مشکین دشت با ۳۷ غرفه فعال دایر کرده ایم
که از مجموع ۳۷ غرفه فعال در این بازارچه تعدادی از غرفه ها به صورت آموزشگاه صنایع دستی نیز فعالیت دارند.
وی ادامه داد: هدف ما ایجاد بازارچه های دائمی صنایع دستی در کلیه شهرهای استان البرز است تا هنرمندان بتوانند در جایی مناسب کالاهای تولید شده را عرضه نمایند و مردم هم بدانند که در جای خاصی این‌گونه محصولات با قیمت مناسب و اصالت کافی عرضه می‌شود.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد