حجت‌الاسلام والمسلمین فخرالدین صابری گفت: عمدتا اشتغال در بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شامل مشاغل خانگی، بوم‌گردی، صنایع‌دستی، واحدهای پذیرایی و واحدهای اقامتی است که از سامانه رصد، ثبت و تسهیلات به تولیدکنندگان ارائه شده است.

صابری با یادآوری اینکه سهم اداره گردشگری برای اشتغالزایی با افزایش رقم ۳۳ به ۴۵ هزار اشتعال در سال گذشته از ۵۰۰ به ۱۵۰۰ رسید به فراهم کردن شرایط اشتغالزایی، اشاره و اظهار داشت: باید تسهیلات ویژه‌ای برای ورود سرمایه گذاران، فراهم کرد و دست آنها را به گرمی فشرد لذا در این راستا ۷ پروژه در سال گذشته از طرف این اداره به کارگروه اشتغال معرفی شد که با تکمیل آن می‌توان بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ شغل ایجاد کرد.

وی  در حوزه میراث فرهنگی و صنعت گردشگری، گفت: تعداد طرح‌های معرفی شده مشاغل خانگی ۲۱۹ طرح به مبلغ یک‌میلیارد و ۳۸۶ میلیون تومان مشخص شده بود که از این تعداد، کرج ۳ طرح، ساوجبلاغ ۶۶ طرح، نظرآباد ۴۲ طرح، فردیس ۵ طرح، اشتغال و طالقان هم جمعاً ۳ طرح را به خود اختصاص دادند.

صابری گفت: در ارتباط با ۲۱۹ طرح مشاغل ذکر شده تاکنون مبلغ ۶۸۵ میلیون تومان تسهیلات از طریق بانکهای عامل پرداخت شده که به تفکیک، بانک ملت ۴۴ طرح به مبلغ ۲۶۵ میلیون تومان، بانک صادرات ۱۹ طرح به مبلغ ۹۵ میلیون تومان و بانک تجارت ۶۵ طرح به مبلغ ۳۲۵ میلیون تومان، پرداخت کرده است.

صابری درباره اشتغال روستایی با اشاره به توسعه و تجهیز کارگاه و تولید سرامیک و توسعه و تجهیز و عرضه ساخت و سازهای سنتی، گفت: کارگاه‌های تولیدی چرم دست دوز و تجهیز و نوسازی و تکمیل مجتمع بوم‌گردی برای دریافت تسهیلات یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان به بانک‌های عامل معرفی شدند که هنوز با توجه به شرایط هر دو طرف در مرحله تشکیل پرونده هستند.

صابری ادامه داد: سیاست اداره میراث‌فرهنگی و گردشگری این است که کارگاه‌هایی با کمک شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها ایجاد شود. در محل اداره نظرآباد و ساوجبلاغ کلاس‌های آموزش برای توانمندسازی هنرمندان علاقه مند، برگزار می‌شود.

وی در ارتباط با بازارچه‌های دائمی صنایع دستی استان البرز، گفت: یک بازارچه دائمی صنایع دستی در مشکین دشت خیابان طباطبایی با ۳۷ غرفه، شامل کارگاه‌های تولیدی، آموزشی و فروش، ارایه می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی البرز اذعان داشت: با توجه به اینکه مواد اولیه را تامین می‌کنیم، باعث استقبال علاقه مندان می‌شود و از فراموشی صنایع دستی، جلوگیری می‌شود چراکه خیلی از هنرمندان سالخورده دوست دارند هنر بومی و سنتی خود را به نسل جوان منتقل کنند و ما این شرایط را فراهم می کنیم.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.