مهندس خسرو ارتقایی معاون عمرانی استانداری البرز به همراه مهندس مهدی مهرور مدیر کل بحران استانداری ،دکتر ابوالفضل فانی مدیر کل دفتر فنی استانداری و مهندس میرچی مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز از مجموعه کاخ مروارید و مجمو عه تاریخی کاروانسرای شاه عباسی بازدید به عمل آورد. معاون عمرانی استاندار البرز در پایان سرکشی از مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ مروارید در گفتگو با خبرنگار کمیته اطلاع رسانی ستاد اجرایی خدمات سفر استان البرز اظهار داشت : امروز این فرصت به دست آمد تا با مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز به این مجموعه سرکشی نماییم. متاسفانه مجموعه کاخ مروارید با معماری خاص و منحصر به فرد و با تجهیزات بسیار کامل و پیشرفته ای که دارد به دلیل عدم بهره برداری صحیح در سال های گذشته و به دلیل آسیب هایی که از بارندگی دیده، وضعیت نامطلوبی پیدا کرده و بالطبع تجهیزات داخلی آن نیز در معرض آسیب قرار دارد. ارتقایی یادآور شد: با توجه به اینکه حدود ۴۰ سال از ساخت مجموعه کاخ مروارید می گذرد این مجموعه هنوز سرپا ایستاده و سعی داریم با برنامه ریزی هایی که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان انجام داده بازسازی آن را شروع کنیم که در این راستا بخش خصوصی نیز باید وارد فاز اجرایی نماییم تا در اجرای کار تسریع شود.
ارتقایی افزود: وضعیت فعلی به قدری آشفته است که نمی توان آن را در معرض دید عموم قرار داد با این حال شرایط کاخ طوری است که با سرمایه گذاری محدود می توان هم تجهیزات و هم سازه را حفظ نمود و محوطه و فضای سبز که پیرامون مجموعه قرار دارد پتانسیل خوبی برای شهر کرج ایجاد نموده که امیدوارم با برنامه ریزی به سرعت بتوانیم قدم های خوبی جهت بازسازی این مجموعه برداریم.
معاون عمرانی استانداری البرز خاطر نشان ساخت : در خصوص فضای سبز ۳۰ هکتاری که در اختیار میراث قرار دارد و این محوطه به نگهداری و باز کاشت مجدد درخت نیاز دارد سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرج می تواند کمک کار خوبی برای اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز باشد در این سرکشی شاهد درخت هایی بودم که در حال خشک شدن یا اینکه به طور کامل خشک شده بودند که قطعا سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرج می تواند فضای سبز کاخ را احیاء نماید.

حضور ارتقایی ، مهرور ، میرچی در کاخ مروارید

حضور ارتقایی ، مهرور ، میرچی در کاخ مروارید

خسرو ارتقایی در خصوص مالکیت کاخ و دعواهای حقوقی سازمان میراث فرهنگی نیز اظهار داشت : پیرامون مباحث حقوقی و مالکیتی کاخ اداره کل میراث فرهنگی استان البرز در حال پیگیری است و ظاهرا قرار شده که وزارت راه و شهر سازی زمین جایگزین به طرف دعوای سازمان میراث دهد و بنده به عنوان معاونت عمرانی استانداری البرز از ابتدای حضورم در البرز یکی از مواردی که در دستور کارم بوده زمین معوض کاخ بوده تا از وزارت راه و شهر سازی پیگیری نمایم و موقعی که مالکیت میراث تثبیت شد طبعا می توان از درآمدهای عمومی و استفاده از بخش خصوصی استفاده نمود.
معاون عمرانی استانداری البرز در پایان اذعان نمود : طرح و مستندات و نقشه های کاخ موجود است و ظاهرا شرکت سازنده کاخ برای بازسازی آن اعلام آمادگی نموده و باید قوانین را برسی نماییم ببینیم قانون به ما اجازه می دهد تا از آنها جهت بازسازی دعوت نماییم. با این حال تمام سعی ما در استانداری و همکاران مان در اداره کل میراث فرهنگی استان البرز این است که مجموعه کاخ مروارید به سرعت بازسازی و در اختیار مردم قرار گیرد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.