میرچی : طرح جامع بوم گردی البرز تهیه می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز عبدالناصر میرچی از تهیه طرح جامع بوم گردی استان البرز خبر داد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز با اشاره به اینکه طرح جامع بوم گردی برای نخستین بار در کشور در این استان تدوین شد، گفت: بر اساس پیگیری های صورت گرفته اراضی کاخ موزه مروارید در کرج حفظ می شود.

وی افزود: شرکت بوم ایران مامور شد تا طرح جامع بوم گردی استان البرز را تهیه و تدوین کند که تهیه سه جلد کتاب جمعا’ با ۸۰۰ صفحه حاصل این کار است.

وی با اشاره به اینکه البرز به لحاظ تاریخی ، طبیعی و گردشگری دارای گنجینه های بزرگ است، بیان داشت: در جاده کرج- چالوس به تنهایی چندین منطقه تاریخی ،تفریحی و گردشگری داریم که ازجمله برج میدانک اثر ایلخانی و مغول، کاخ ناصری ، تکیه سپهسالار، پیست بین المللی دیزین و خور را می توان نام برد.

**جاده کرج – چالوس را ثبت ملی می کنیم

میرچی اظهار داشت: جاده کرج – چالوس را یکپارچه در زمینه میراث طبیعی ، تاریخی وگردشگری ثبت ملی خواهیم کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز افزود: به تمام استان های کشور ابلاغ شده که برای معرفی هر استان المان داشته باشند.

وی گفت:شعار کلیدی ما’ البرز سرزمین تجمع اقوام، تنوع زیست و بزرگترین گذرگاه گردشگری است ‘ که از رسانه های جمعی استان می خواهیم اگر جمله ای بهتر از این سراغ دارند، بدهند تا اصلاح شود.

** اراضی ۱۱۲هکتاری کاخ تاریخی مروارید محفوظ می ماند

 

میرچی با اشاره به وسعت ۱۱۲ هکتاری اراضی و مجموعه کاخ مراورید مهر شهر کرج گفت: قرار است زمین جایگزین به نهادی که این اراضی را در اختیار دارد، بدهند و اراضی کاخ محافظت شود.

وی اظهار داشت : ۲۰ میلیارد ریال برای تعمیر و مرمت کاخ تاریخی مروارید اختصاص یافته است.

** البرز مورد کم لطفی قرار گرفته است

وی گفت: البرز به عنوان آخرین استان کشور درحق آن کم لطفی شده است زیرا این استان دارای موسسه های آموزشی، دانشگاه ، مراکز فرهنگی، صنعتی ،گردشگری و قطب علم و فناوری است.

وی ادامه داد: این استان این همه زیبایی های طبیعی، تاریخی و گردشگری را به صورت فشرده در خود جای داده است، برخی از استان ها قطب های گردشگری هستند مثل استان های فارس، یزد، اصفهان و خراسان، اما یک استان کوچک در کشور، شهرستان های آن از جمله طالقان و نظرآبادهر کدام دارای تاریخچه بلند تاریخی است.

وی گفت: امروز همه اقوام ایرانی درالبرز زندگی می کنند و تنوع قومی آن از سراسر ایران است.

وی افزود: شهرستان طالقان جای جای آن را می توان به عنوان پوستر در عکس ها استفاده کرد، البرز استان ۱۵ استان کشور را به پایتخت وصل می کند و باید

مسئولان دست به دست هم دهند تا استانی آبادتر داشته باشیم.

میرچی اظهار داشت: میراث فرهنگی طرح زیبایی دارد که تا کنون اجرایی نشده است ومی بایست این طرح در البرز اجرایی شود که عنوان آن ‘هر خانه یک موزه است’.

وی گفت: براین اساس اشیایی که قیمتی است و از پدرانمان به ما رسیده در معرض دید قرار دهیم که خانه به یک موزه تبدیل خواهد شد.

وی اظهار کرد: حتی مشاهیراستان البرز همانندآیت الله طالقانی، شهید سرلشکر فلاحی و شهید محمدحسین فهمیده خود در بحث تاریخی و فرهنگی دارای اهمیت فراوان است که باید به آن پرداخت.

**تنوع صنایع دستی البرز بالا است

میرچی گفت: استان البرز از صنایع دستی متنوعی برخوردار است که هنوز روی این موضوع به خوبی کار نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی البرز افزود: در تمام بخش ها حرف برای گفتن داریم که باید به آن پرداخت وتوجه کرد.

وی خاطرنشان کرد: تقویت بخش گردشگری ، طبیعی و تاریخی و صنایع دستی البرز به حمایت مالی مسئولان نیاز دارد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد