موضوع: اجرای طرح احیاء هنر های سنتی منسوخ شده استان البرز

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز سعید امینی معاون صنایع دستی و هنر های سنتی استان از آغاز طرح احیاء صنایع دستی منسوخ شده استان خبر داد.
سعید امینی در اینباره گفت: موضوع طراحی یکی از موضوعات مهم در تولید هر محصولی محسوب می شود ، با توجه به یکنواخت شدن تولیدات و تغییر سلیقه مردم طبیعتاً طراحی بایستی بر اساس نیاز بازار و سلیقه مردم باشد. صنایع دستی نیز نیازمند بازنگری و ایجاد تحول در سیستم طراحی محصول است.
وی افزود: در همین راستا سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری در نظر دارد طبق یک برنامه مدون و در ۳ فاز رشته های منسوخ شده و یا در حال منسوخ شدن استان البرز را شناسایی و احیاء نماید.
امینی اضافه کرد: به طور مثال ما در نظر داریم طراحی و نمونه سازی گلیم منسوخ شده طالقان و ساوجبلاغ را انجام دهیم ، قطعاً بسیار ناخوشایند است در منطقه ای که خود دارای اصالت هنر گلیم بافی است گلیم های مناطق دیگری همچون فارس ، خراسان ، تبریز و کردستان بافته شود.
معاون صنایع دستی و هنر های سنتی استان البرز در پایان گفت: در فاز اول این طرح ۳ هدف را دنبال می کنیم : شناسایی طرح های منسوخ شده و یا در حال منسوخ شدن استان البرز، باز طراحی نقوش آثار و بروز رسانی چه به لحاظ ظاهری و چه به لحاظ مواد اولیه با حفظ اصالت اثر و نمونه سازی از طراحی جدید. در فاز دوم در صورت تآمین اعتبار تکثیر نمونه های طراحی شده برای ارائه به هنرمندان و صنعتگران مد نظر است و در فاز سوم نیز تولید انبوه و تزریق در بازار به همراه کارشناسی بازخورد محصولات و نظر سنجی از مردم و در نهایت اصلاح آنها در دستور کار قرار دارد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط
۱ دیدگاه
 1. علیرضا شاه حسینی

  با سلام
  اینجانب که اهل طالقان هستم
  میخواستم بدانم که در راستای احیا صنایع دستی برای مثال گلیم بافی چطور میتوانم جمع کثیری از همشهری هایم رابه این مهم
  بگمارم و شما به عنوان متولیان امور چه کمکی میتوانید بکنید
  شماره همراه بنده۰۹۱۲۳۷۶۲۷۴۱

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.