مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز در بازدید هیات رییسه کنوانسیون گردشگری جهان از تپه تاریخی ازبکی مطرح کرد:
ایران کوچک به جاذبه های تاریخی فاخرش همچون تپه ازبکی می بالد

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان البرز-تپه ازبکی واقع در شهرستان نظرآباد، در چهل و پنج کیلومتری غرب کلان شهر کرج است، که پس از سالها کشمکش بین سازمان میراث فرهنگی و مالک این اراضی که باعث بستن درب های این محوطه تاریخی جهت بازدید عمومی شده بود در اوایل سال ۹۵ بالاخره اداره کل میراث فرهنگی استان البرز توانست درهای این محوطه تاریخی را به روی همگان بگشاید.

صبح امروز نیز هیات رییسه کنوانسیون گردشگری جهان با حضور در این تپه تاریخی در استان البرز واقع در شهرستان نظرآباد از این محوطه تاریخی بازدید کرده و در ادامه از مجموعه تاریخی کاروانسرای شاه عباسی نیز بازدید شد.

میرچی مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز طی سخنانی در جمع هیات رییسه کنوانسیون گردشگری جهان گفت: ایران کوچک علی رغم مساحت کم اش نسبت به دیگر استان هادارای جاذبه های تاریخی فاخر فراوان همچون تپه ازبکی است که بدان می بالیم.

وی ادامه داد: تپه ازبکی محوطه ای است که دارای یک تاریخ ۷ هزارساله است و نخستین خشت دست ساز بشر در این محوطه ایجاد شده است که این خشت آغاز معماری در جها است.

مدیرکل مراث فرهنگی البرز ادامه داد: در زمانی که بحث گفتو گوی تمدن ها مطرح شد یک خشت از این محوطه تاریخی به عنوان نماد به رییس سازمان ملل اهدا شد که هم اکنون در سازمان ملل نگهداری می شود.

این مسوول تصریح کرد: محوطه بسیار گسترده ازبکی در بر دارنده ۱۰ تپه باستانی با ارزش می باشد که کاوش گران و باستان شناسان در سالیان اخیر ۶ تپه آن را بررسی کرده اند. به علاوه آثار باستانی دیگری نیز در سایر نقاط استان به دست آمده، که نشان دهنده آن است که این منطقه از زمان قدیم مسکون بوده است.

میرچی اذعان کرد: در مورد پیشینه تاریخی شهرستان کرج منابع مکتوب، بسیار محدود است. سرزمین کرج در طول تاریخ به دلیل مجاورت با سه کانون: «سرزمین های کناره ی دریای خزر» در شمال، «سرزمین قزوین» در غرب و «ری» در شرق شاهد تحولات و حوادث زیادی بوده و بدون شک این تحولات و جریانات بر سرزمین کرج و مردمان آن تاثیرات فراوان داشته است.

وی تصریح کرد: دامنه سلسله جبال البرز از دیرباز به دلیل آب وهوای مناسب و رودخانه های جاری و پناهگاه های مطمئن، همیشه محل استقرار و سکونتگاه های موقتی و دائمی اقوام و گروه های مختلف بوده است و طبق اسناد و منابع تاریخی و آثاری همچون تپه های باستانی آق تپه و مردآباد در حاشیه شهر، بقایای معابد و قلعه هایی مثل: قلعه شاه دژ، قلعه دختر، قلعه کلاک، قلعه سنگ کسیل و دژهای استوار در جاده کرج-چالوس و نیز تختگاه هایی چون: تخت رستم و تخت کیکاووس در جنوب کرج و دیگر آثار تاریخی و باستانی همگی گویای مسکونی بودن این سرزمین در دوران پیش از اسلام است.

گفتنی است اعضای کنوانسیون گردشگر جهان که حدودا ۳۰۰ نفر هستند طی روزهای آینده به شهرهایی هم چون اصفهان،یزد و دیگر شهرهایی که دارای جاذبه های تاریخی هستند سفر خواهند کرد و بازدید از محوطه تاریخی تپه ازبکی و کاروانسرای شاه عباسی اولین بازدید هیات ریسه این هیات بود که به میزبانی استان البرز انجام شد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.