در محور کرج – چالوس، در قسمت شمال شرقی سد امیر کبیر (سد کرج)، در محل  روستای دوآب جاده آسفالته ای به طول ۱۳ کیلومتر منشعب و به روستای شهرستانک منتهی می شود. پس از طی ۲ ساعت پیاده روی در کنار رودخانه و باغ های سر سبز، به محل قصر تاریخی ناصر الدین شاه خواهیم رسید. این بنا در سال ۱۲۹۵ هجری قمری به دستور وی جهت استفاده و ییلاق شاهان قاجار احداث شده است.

ناصر الدین شاه در شهرستانک هر سال مراسم آشپزان راه می انداخت. اعتماد السلطنه در کتاب خاطرات خود در این باره می نویسد: هر سال در یک روز معین ناصر الدین شاه به اتفاق وزرا و رجال و شاهزادگان و دیگر نزدیکان خود به شهرستانک می آمد و مراسم مخصوص آشپزان را به راه می انداخت.

ناصر الدین شاه برای سفر به شهرستانک از جاده مخصوص شاهی عبور می کرد. این جاده از راه پس قلعه و توچال به شهرستانک می رسید. اما خدمه و چاکران شاه مجبور بودند از راه باریک و خطرناک رودخانه به شهرستانکبروند. همیشه در جریان این رفت و برگشت تعدادی از خدمه و چاکران شاه به رودخانه سقوط کرده و جان می سپردند. به همین دلیل، ناصر الدین شاه در سرخ حصار قصری ساخت و مراسم آشپزان خود را به آنجا منتقل کرد.

اگر ۵۰ یا ۶۰ سال پیش به این جا می آمدید، می توانستید کاغذ دیوار های روغنی قصر را که به سفارش ناصر الدین شاه از آلمان آورده بودند ببینید. حتی درب های بزرگ اصطبل را که به آن اوروسی می گفتند و با شیشه های رنگی تزیین شده بود را هم می شمردید. ولی امروزه از این قصر چیزی جز ویرانه باقی نمانده است.

این قصر در منطقه ای بسیار زیبا و در سینه کش کوه شاخته شده و رودخانه ای سرازیر از کنار این قصر می گذرد و امروزه پناهگاه و استراحت گاهی برای کوهنوردان و گردشگران روستای شهرستانک می باشد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.